Asus Vivobook Go 14 E1404FA-VIPS5152M [R5-7520U|RAM 16GB|SSD 512GB|Win11|OHS24+365|GreenGray]
Asus VivoBook Go 14
Be Productive As You Go
  • AMD Ryzen™ 5-7520U ( 4-core/8-thread, 4MB cache, 2.8 GHz up to 4.3 GHz max boost)
  • Windows 11 Home
  • Microsoft Office Home Student 2024 + Microsoft 365 Basic
  • 512GB M.2 NVMe™ PCIe® 3.0 SSD
  • RAM 16GB LPDDR5 on board
  • AMD Radeon™ Graphics
  • Display 14.0″ IPS FHD (1920 x 1080) 16:9 aspect ratio, LED Backlit, 60Hz refresh rate, Anti-glare display, 45% NTSC color gamut
FREE : Asus BackPack + McAfee 30 days free trial
Garansi Resmi Asus Indonesia
BISA REQUEST FAKTUR PAJAK
Rp 10.499.000
Atau Silakan Beli via Online Shop Berikut:
Processor
Operating System
Windows 11 Home Edition 64 Bit
Office
Microsoft Office Home 2024 + Microsoft 365 Basic
RAM
16GB LPDDR5 on board
VGA
AMD Radeon™ Graphics
Display
Display 14.0" Inch IPS FHD (1920 x 1080) 16:9 aspect ratio, 250nits brightness, 45% NTSC color gamut
Storage
512GB M.2 NVMe™ PCIe® 3.0 SSD
Web Cam
720p HD camera With privacy shutter
Keyboard
Backlit Chiclet Keyboard
Networking
Wi-Fi 6E(802.11ax) (Dual band) 1*1
Bluetooth® 5.3 Wireless Card (*Bluetooth® version may change with OS version different.)
Audio
SonicMaster
Built-in speaker
Built-in array microphone
Expansion Slot ( Includes Used )
1x M.2 2280 PCIe 3.0×2
Interface
1x USB 2.0 Type-A
1x USB 3.2 Gen 1 Type-A
1x USB 3.2 Gen 1 Type-C
1x HDMI 1.4
1x 3.5mm Combo Audio Jack